Legislative district caucuses tomorrow
Tomorrow morning, Washington State Democrats will hold legislative district caucuses to select delegates to move on to the state and congressional level.
Any Democrat who was elected a delegate at the February 9th precinct caucuses is guaranteed to be seated, and alternates have an excellent chance of being seated as well, because not all delegates usually show up.
The following table lists the locations of each legislative district caucus. Note that while most LD organizations are holding caucuses tomorrow, not all are.
Any Democrat who was elected a delegate at the February 9th precinct caucuses is guaranteed to be seated, and alternates have an excellent chance of being seated as well, because not all delegates usually show up.
The following table lists the locations of each legislative district caucus. Note that while most LD organizations are holding caucuses tomorrow, not all are.
LD | Date | Location |
---|---|---|
1st | Saturday, April 5th, 10:00 am | Skyview Junior High School 21404 35th Ave. SE, Bothell |
2nd | Saturday, April 5th, 10:00 am | Yelm Middle School, 404 Yelm Ave. W, Yelm |
3rd | Saturday, April 5th, 10:00 am | West Central Community Center, 1603 N Belt St., Spokane |
4th | Saturday, April 5th, 10:00 am | North Pines Middle School, 701 N Pines Rd., Spokane |
5th | Saturday, April 5th, 10:00 am | Pacific Cascade, Freshman Campus 24635 SE Issaquah, Fall City Rd., Issaquah |
6th | Saturday, April 5th, 10:00 am | Spokane Community College, 1810 N Greene St., Spokane |
7th | Varies by county | Delegates will meet at the Ferry, Lincoln, Okanogan, Pend Oreille, Spokane, and Stevens County Conventions |
8th | Saturday, April 5th, 10:00 am | Kamiakin High School, 600 N Arthur St., Kennewick |
9th | Varies by county | Delegates will meet at the Adams, Asotin, Franklin, Garfield, Spokane and Whitman County Conventions |
10th | Varies by county | Delegates will meet at the Island, Skagit and Snohomish County Conventions |
11th | Saturday, April 5th, 10:00 am | Aerospace Machinists Industrial District Lodge - 751 IAM and AW 9125 15th Pl. S, Seattle |
12th | Saturday, April 5th, 10:00 am | Chelan High School commons 210 Webster Ave., Chelan |
13th | Varies by county | Delegates will meet at the Chelan, Grant, Kittitas, and Yakima County Conventions |
14th | Saturday, April 19th | Delegates will meet at the Yakima County Conventions |
15th | Saturday, April 19th | Delegates will meet at the Clark, Klickitatat, Skamania, and Yakima County Conventions |
16th | Saturday, April 5th, 10:00 am | Delegates will meet at the Columbia, Franklin, and Walla Walla County Conventions - Delegates from the Benton portion of the 16th will meet with the 8th Legislative District Caucus as listed above |
17th | Saturday, April 5th, 10:00 am | Delegates will meet at the Clark County Convention |
18th | Saturday, April 5th, 10:00 am | Delegates will meet at the Clark and Cowlitz County Conventions |
19th | Varies by county | Delegates will meet at the Cowlitz, Grays Harbor, Pacific, and Wahkiakum County Conventions |
20th | Varies by county | Delegates will meet in conjunction with the Lewis and Thurston County Conventions |
21st | Saturday, April 5th, 10:00 am | Edmonds Woodway High School, 7600 - 212th St. SW, Edmonds |
22nd | Saturday, April 19th | Delegates will meet at the Thurston County Convention |
23rd | Saturday, April 19th | Delegates will meet at the Kitsap County Convention |
24th | Varies by county | Delegates will meet at the Clallam, Grays Harbor, and Jefferson County Conventions |
25th | Saturday, April 5th, 10:00 am | Puyallup High School 105 - 7th St. SW, Puyallup |
26th | Saturday, April 5th, 10:00 am | Gig Harbor High School, 5101 Rosedale St. NW, Gig Harbor |
27th | Saturday, April 5th, 10:00 am | Jason Lee Middle School 602 N Sprague Ave., Tacoma |
28th | Saturday, April 5th, 10:00 am | Curtis High School gym, 8425 40th St. W, University Place |
29th | Saturday, April 5th, 10:00 am | Lincoln High School Gymnasium 701 S 37th St., Tacoma |
30th | Saturday, April 5th, 10:00 am | Thomas Jefferson High School cafeteria, 4248 S 288th St., Auburn |
31st | Saturday, April 5th, 10:00 am | Bonney Lake High School commons, 10920 199th Ave. Crt. E, Bonney Lake |
32nd | Saturday, April 5th, 10:00 am | Shorecrest High School, 15345 25th Ave. NE, Shoreline |
33rd | Saturday, April 5th, 10:00 am | Mount Rainier High School, 22450 19th Ave. S, Des Moines |
34th | Saturday, April 5th, 10:00 am | West Seattle High School gym, 3000 California Ave. SW, Seattle |
35th | Varies by county | Delegates will meet at the Grays Harbor, Kitsap, Mason, and Thurston County Conventions |
36th | Saturday, April 5th, 10:00 am | Ballard High School, 1418 NW 65th St., Seattle |
37th | Saturday, April 5th, 10:00 am | Cleveland High School, 5511 15th Ave. S, Seattle |
38th | Saturday, April 5th, 10:00 am | Civic Auditorium 2415 Colby Ave., Everett |
39th | Saturday, April 5th, 10:00 am | Byrnes Performing Arts Center, 18821 Crown Ridge Blvd., Arlington |
40th | Varies by county | Delegates will meet at the Skagit and Whatcom County Conventions - Delegates from the San Juan portion of the 40th will meet April 5th at Friday Harbor Middle School, 45 Blair Ave. Friday Harbor |
41st | Saturday, April 5th, 10:00 am | Hazen High School, |
42nd | Saturday, April 5th, 10:00 am | Whatcom Community College 237 W Kellogg Rd., Bellingham |
43rd | Saturday, April 5th, 10:00 am | Garfield High School at Lincoln High 4400 Interlake Ave. N, Seattle |
44th | Saturday, April 5th, 10:00 am | Lake Stevens High School, 2908 113th Ave. NE, Lake Stevens |
45th | Saturday, April 5th, 10:00 am | Juanita High School, 10601 NE 132nd Pl, Kirkland |
46th | Saturday, April 5th, 10:00 am | Ingraham High School, 1819 N 135th St., Seattle |
47th | Saturday, April 5th, 10:00 am | Kentwood High School, 25800 164th Ave. SE, Covington |
48th | Saturday, April 5th, 10:00 am | Interlake High School, |
49th | Saturday, April 19th | Delegates will meet at the Clark County Convention |
Comments:
Post a Comment